[Hlavní strana] [Kalendář akcí] [Kontakt ] [Pro registrované] ENGLISH


Návrat na hlavní stranu

Svátek oskoruší jubilejní

Svátek oskoruší bude oslavovat Strom Slovácka
Vítáme vás v kraji živého folklóru, dobrého vína, jídla a krásné přírody. Strážnicko se vyznačuje typickým dolňáckým folklórem bohatých krojů a lidových písní, je vinařskou oblastí kvalitních vín, pocházejících z úpatí Bílých Karpat a je krajem luk a hlubokých lesů chráněným UNESCO.
pozvánka
V KD Tvarožná Lhota u Strážnice dne 11. března 2005 bude celý večer věnován oskoruším, vzácnému stromu Slovácka.
Jubilejní V. ročník akce proběhne přímo v oblasti největšího rozšíření na jihu CHKO Bílé Karpaty v obci Tvarožná Lhota vzdálené 4km od Strážnice. Akce má v programu od 15.00 hodin představení fenoménu oskoruší jako vzácného a typického stromu Slovácka. Přednášky a postery budou věnovány rozšíření, pěstování a využití oskoruší i dalších vzácných dřevin. Na akci bude prezentován Oskorušový spolek sdružující milovníky a pěstitele oskoruší a budou pasováni další "Nositelé oskorušové tradice".
Bude otevřen II. ročníku soutěže "Oskoruše nejkrásnější", kde bude vybírat veřejnost "Královnu oskoruší 2006". Návštěvníci mohu navštívit i nedaleké Muzeum oskoruší. Degustaci vzorků oskorušových pálenek letos doplní i destiláty deseti dalších ovocných druhů, ale i sušených a zavařených plodů.
Program bude probíhat za doprovodu cimbálové muziky Michala Miltáka a zpěvu sólistů a mužského sboru z Tvarožné Lhoty a Bukovan. Jako vždy bude zajištěno občerstvení včetně zabijačkových specialit, tombola a samozřejmě poradna a prodej stromků oskoruší a dalších vzácných dřevin - dřínů či klokočí.
Jako pozvánku přijměte pár zajímavostí o oskoruších. Jeřáb oskeruše (Sorbus domestica) je mohutný a krajinářsky velmi dekorativní strom z čeledi Rosaceae. Oskeruše roste zvláště v jihovýchodní Evropě i Severní Africe. Nikde ve svém areálu rozšíření nevytváří souvislé porosty a roste roztroušeně ve světlých lesích. Oskerušová nej. Strom oskeruše je nejstarší a nejplodnější ovocný strom. I 300 letý strom plodí přes tunu ovoce. Je nejmohutnější druh jeřábu s největšími plody. Oskorušové dřevo je nejtvrdší z evropských dřevin. U nás na Strážnicku rostou největší Oskeruše na světě ! Jejich síla přejde i do vás !!
"Romantici sází růže, správní chlapi oskoruše"
Pořadatelé: Mužský sbor Tvarožná Lhota ve spolupráci se Sdružením INEX-SDA Bílé Karpaty, obcí Tvarožná Lhota a Mikroregionem Strážnicko s podporou Regionu Slovácko.

Za pořadatele zdraví Mgr. Vít Hrdoušek a Josef Durna

Regionální rozvoj ve Tvarožné Lhotě INEX- SDA
Vít Hrdoušek / INEX - Sdružení dobrovolných aktivit, hrdousek@c-box.cz, http://www.inexsda.cz

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 14.02.2006 v 20:23 hodin


Copyright 1998-2022 © nuts.cz